Agama brodata jest dość powszechnie znanym przez hodowców gadem. Jaszczurka ta jest przyjaźnie nastawiona do dorosłych jak i do dzieci. Dożywa nawet do 10 lat.

Do hodowli tego oto zwierzęcia potrzebne nam terrarium z minimalnymi wymiarami 120x60x60 z wystrojem pustynnym. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w lampy UVB oraz metahalogeny. Agama potrzebuje troszkę wilgotność, a więc trzeba o to zadbać. Najlepszym rozwiązaniem jest basenik w terrarium. Podłoże stanowi bardzo ważną cześć jej terrarium, ponieważ gdyby będą to np. drewienka to gad może nie zdać sobie sprawy i może to zjeść. Najbardziej wskazane jest zaopatrzyć się w glinę/glinę z piaskiem.

Młode agamy należy karmić 2 razy dziennie. Trzeba zwracać uwagę na, że nie można karmić przed upłynieciem czasu 3 godzin od włączenie żarówek dziennych oraz 3 godziny przed wyłączenie och. Pokarm dla nich musi być nie większy od ich głowy.

Podczas dochowania higieny musimy też wykąpać naszego gada od czasu do czasu. Podczas wylinka, zabrudzenie, zaczopowania, roztoczy. Do kąpieli używamy wody o tem. 28 - 30°C.

Agama brodata pochodzi z Australii.

Jaszczurka też w czasie roku zimuje. Objawy: przybiera ciemne barwy, chowa się w chłodniejsze miejsca, przysypia w chłodniejszych miejscach, kopie w terrarium, je mniej lub odmawia przyjmowania pokarmu, staje się mniej aktywna.

Classic

Zwane również Nominal albo Normal. Mają szary, piaskowy lub lekko brązowy kolor, czasem z nutką pomarańczowego lub żółtego. Jest to najbardziej standardowy kolor i najbardziej zbliżony do agam w ich naturalnym środowisku.

 

Red

Dzieli się między innymi na Blood Red, Fire, Ruby red. Są to wszystkie czerwone odmiany, gdzie kolor czerwony może być jedynym kolorem, a może być mieszany z kolorem pomarańczowym, żółtym, biały, czy czarnym, np. Tangerine, Sandfire Red, Red Flame.

 

Yellow

Odmiana Yellow często określana jest również jako Lemon, Cytrus czy nawet Gold. Agamki w tym kolorze mogą przechodzić od delikatnie pastelowego żółtego koloru, przez nieco ciemniejsze, bardziej nasycone żółte barwy, mieszanki z pomarańczowym i czerwonym, (np. Sandfire, Tangerine),  aż po barwy przypominające kolor skórki od cytryny.

 

Orange

Pomarańczowe agamy klują się w wyniku umiejętnego łączenia agam odmiany Red i Yellow. Barwnik czerwony i żółty w odpowiedniej proporcji nadają agamie pomarańczowej barwy

 

White

Do odmian white możemy zaliczyć:

 

– Snow – po długiej selskcji odpowiednich osobników, agamy są prawie białe, ale dalej prześwituje ich naturalny wzór

– Pastel – przypominają odmiany hypo, jednak nie posiada białych pazurków, tylko czarne. Jest bardzo podobna do odmiany Snow, jednak snow nie może być równocześnie hypo, a pastel może.

– Axanthic – Agamy te charakteryzują się brakiem czerwonego i żółtego barwnika, przez co jedyne kolory jakie posiadają to białe i czarne.

 

German Giant

German Giant to odmiana wywodząca się z południowo-zachodniej Australli, gdzie osobniki gatunku Pogona vitticeps rosły znacznie większe, niż na terenie reszty Australii.

German Giants rosną często do 60-65 cm i ważą powyżej 1000g! Dorosłe samice w jednym miocie mogą złożyć nawet do 70 jaj

 

Odmiany recesywne

 

Odmiana recesywna u  agamy może mieć wpływ na ich kolor (trans, hypo, zero czy witblits), ale również ma związek z typem ciała. Niektóre, na przykład Leatherback, mają dużo mniej kolców, niż klasyczna odmiana, a Silkback w ogóle jest pozbawiona kolców i łusek. Hypo ma pastelową pigmentację, białe paznokcie, a Translucent ma czarne oczka i może wyglądać na prawie przezroczystego (szczególnie w pierwszym roku życia). Każda odmiana ma swoje unikalne cechy, które są uniwersalne we wszystkich hodowlach na świecie.

 

Translucent

Nazwa Translucent (często określana jako „trans”) wywodzi się z ich wyglądu w pierwszym roku życia (przezroczystość). Mają przezroczyste łuski, przez co ich brzuszki mają odcień niebieskiego, bo w pewnym stopniu prześwitują przez nie wnętrzności. Agamy trans mają również bardzo ciemnobrązowe tęczówki, które praktycznie nie odróżniają się kolorem od źrenic, przez co ich oczka wyglądają na idealne czarne perełki.

 

Hypo (Hypomelanistic)

Odmiana Hypo charakteryzuje się tym, że agama nie ma możliwości produkowania czarnego barwnika, co za tym idzie jej kolory są dużo jaśniejsze, pastelowe, wszystkie paznokcie ma przezroczyste/białe.

 

Hypo-Trans

Bardzo ładna odmiana genetyczna – agamy cechujące się czarnymi oczkami, delikatną , prześwitującą skórą i białymi pazurkami. Jest to agama zarówno hypomelanistyczna, jak i translucent.

 

Witblit

Witblit to odmiana, charakteryzuje się całkowitym brakiem wzorów na ciele oraz braku ciemnego barwnika, przez co jej kolory są bardzo delikatne, pastelowe, jasnożółte brzoskwiniowe.

 

Zero

Odmiana Zero, to agamki, które charakteryzują się całkowitym brakiem wzorów i kolorów. Odmiana Hypo zero charakteryzuje się bardzo białą agamą, a Trans Zero daje nieco ciemniejszą, szarą, czy nawet czarną barwę.

 

Wero

Bardzo „świeża” odmiana, nosząca geny zarówno zero, jak i witblits

 

KODOMINACJA

 

Leatherback (smoothie)

Leatherback jest chyba ulubioną odmianą wśród hodowców i właścicieli. Agama charakteryzuje się gładkią skórą  delikatnymi łuskami i praktycznym brakiem kolców (poa krótkimi na boczkach i na głowie. Ich kolory często wydają się nieco bardziej żywe.

 

Silkback

Silkbacki są całkowicie bez usek i kolców. Ich delikatna i gładka skóra przypomina skórę żaby. Przez ich całkowity zanik łusek, kolory są doskonale widoczne i są bardzo ładnie nasycone. Silkbacki powstają z łączenia leatherbacków.

 

Dunner

Agamy o wzorze Dunner były oryginalnie stworzone przez Kevina Dunn’a. Agamy charakteryzują się dużo bardziej szorstką skórą, ze względu na stożkowe łuski, które nie układają się w jednym kierunku. U normalnych agam łuski biegną wzdłuż ciała, od głowy do ogona, u dunnerów łuski układają się nieregularnie. Są dużo bardziej „smocze”, niż normalne odmiany. Odmiana Dunner charakteryzuje się również dużo większymi łapami i niepowtarzalnym wzorem na ogonie.

 

G-stripe

Odmiana G-stripe, często nazywana również strope, charakterysuje się brakiem standardowych wzorów na plecach, jednak pojawia się charakterystyczny pas wzdłuż kręgosłupa.

 

Pozostałe odmiany

 

Paradox

Odmiana Paradox nie została jeszcze dokładnie zbadana i wg. Przypuszczeń powstaje po nadmiernym łączeniu agam z genem Translucent. Agamy te posiadają przezroczyste łuski na ciele tworzące białe, niebieskawe plany albo całe części ciała.

 

Patternless

Jest to agama, która nie ma w ogóle żadnego wzoru. Jej całe ciało pokrywa jeden jednolity kolor, a na pleckach nie ma żadnych pasków, kropek, czy łat.

 

Tiger

Wzór Tiger jest prosty. Wygląda, jakby agama była w paski, wąskie, ciemne, poziome linie w poprzek kręgosłupa, dokładnie, jak u tygrysa. Paski mogą różnić się grubością i długością, co daj szerokie pole do popisu dla hodowców

 

S-Pattern

Charakterystyczny s-kształtny wzór biegnący wzdłuż grzbietu